Pístové kompresory

Pístové kompresory


Nejvíce používané jsou pístové kompresory, které jsou svou technologií, konstrukcí a hlavně i cenou nejvhodnější pro běžné uživatele. A to ať už na domácí hobby použití, nebo i na profesionální práci ve firmách. Pístové kompresory však nejsou vhodné pro trvalé zatížení, nebo-li nepřetržitý provoz. Nedovoluje jim to jejich technologie: 
Pístové kompresory fungují na principu stlačování vzduchu za pomocí pístu. Stlačený vzduch se hromadí v tlakové nádobě a za pomoci regulátoru tlaku opouští kompresor. Jelikož jsou pístové kompresory chlazeny vzduchem, jsou náchylné na přehřátí a proto nemohou běžet nepřetržitě. 

Výhody pístového kompresoru: 


- jednoduchá konstrukce 
- hmotnost a s tím spojený snadný transport 
- náklady na pořízení 
- náklady na provoz 

Nevýhody pístového kompresoru:


- hlučnost 
- životnost 
- náchylnost k přehřátí 


Pístové kompresory můžeme dále dělit na olejové a bezolejové. 
Olejové kompresory potřebují pro svoji práci olej, jako je tomu třeba u automobilů. U olejových kompresorů, se do stlačeného vzduchu dostávají částice oleje, proto tento typ není vhodný pro aplikace, kde je olej nežádoucí. Olejové kompresory mají delší životnost, než kompresory bezolejové. 
—zde by bylo ideální vložit pro co přesně tedy jsou tyto kompresory vhodné, klidně buďte úplně přesný a dejte jasné dva tři příklady
Bezolejové kompresory používají pro svou práci speciální manžetu (kroužek). Tato manžeta má dvojí funkci. Za prvé slouží jako těsnící prvek a za druhé slouží jako lubrikant (mazivo). Díky těmto vlastnostem, není stlačený vzduch kontaminovaný olejem. Bezolejové kompresory se používají v potravinářství, farmacii a v aplikacích, kde je olej nežádoucí. 
Nevýhoda bezolejových kompresorů je jejich životnost, která je kratší než u olejových kompresorů. 
— zde vložte dva tři příklady pro co je tento kompresor vhodný


Na co se zaměřit při výběru kompresoru. 


Při výběru kompresoru, se zaměřujeme na více parametrů. 
Výkon kompresoru. Výkon se uvádí v tzv. litrech za minutu (l/min) Tento parametr je velice důležitý. Při výběru kompresoru nás vždy zajímá výstupní výkon. 
Řada výrobců udává na svých kompresor výkon sací. Tento parametr je zcela irelevantní a zavádějící. Rozdíl mezi sacím a výtlačným výkonem může být až 40%. Záleží na výrobci. Například: ofukovací pistole má spotřebu stlačeného vzduchu cca 200 l/min. Aby bylo možné využít plný potenciál pistole, je nutné mít kompresor, který má výtlačný výkon alespoň 200 l/min. Pokud bychom měli kompresor se sacím výkonem 200 l/min, nebylo by možné plnohodnotně využít potenciálu ofukovací pistole, jelikož by výstupní výkon mohl byl i cca 140 l/min. 
Maximální výtlačný tlak, nebo-li maximální síla stlačeného vzduchu. Tato veličina se na kompresorech nejčastěji uvádí v barech (bar). Nejběžnější rozsahy tlaku na kompresorech je 8 -13 bar. Při výběru kompresoru je vhodné zkontrolovat požadovaný tlak spotřebiče vzduchu (stříkací pistole, vzduchové nářadí atp.) Dále je nutné počítat s rezervou 2 bary. 
Například: vzduchové nářadí vyžaduje maximální tlak cca 6 bar. Je nutné zvolit kompresor, který má maximální tlak min. 8 bar. 
Velikost tlakové nádoby. Tlaková nádoba slouží k úschově stlačeného vzduchu. Velikost tlakové nádoby se odvíjí od výkonnosti kompresoru. Pro běžné aplikace jako je vzduchové nářadí, nebo pistole na barvu je vhodné zvolit velikost alespoň 50 l. 
Hlučnost a hmotnost kompresoru. Kompresory jsou samy o sobě hlučné stroje. Průmyslové kompresory bývají často hlučnější, než ty hobby. Důvodem je zaměření výrobců na kvalitu a životnost navíc hlučnost u průmyslových kompresorů není tak důležitá. Průmyslové kompresory se vyrábějí i v tichém provedení. U tichých kompresorů je však nutné počítat se skutečností, že čím je kompresor tišší, tím je jeho cena vyšší. Kompresory nepatří mezi nejlehčí spotřebiče. Dá se tedy říci, že čím je kompresor výkonnější, tím je i vyšší jeho hmotnost. Pokud je tedy pro Vás hmotnost důležitá, je nutné hledat kompromis mezi výkonností, hlučností, hmotností a způsobem použití (hobby nebo na práci – profi).

Filtrovat
zrušit všechny filtry